Najlepsze monitory do pracy biurowej w 2026 roku mają dwie wspólne cechy: matrycę IPS (szerokie kąty widzenia, dokładne kolory) i złącze USB-C z ładowaniem laptopa. Jeśli szukasz solidnego podstawowego monitora — AOC 27B3CA2 daje to wszystko w najniższej cenie w tym zestawieniu. Jeśli pracujesz dużo z tekstem i danymi, warto rozważyć wyższą rozdzielczość. Poniżej pełne porównanie 5 modeli z realnymi specyfikacjami producentów (ranking na wrzesień 2026).
Ten artykuł zawiera linki afiliacyjne. Jeśli kupisz przez nie produkt, TechFlux może otrzymać prowizję, a Ty nie zapłacisz nic więcej. Jako Partner Amazon zarabiam na kwalifikujących się zakupach.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze monitora do pracy biurowej
Zanim przejdziesz do konkretnych modeli, kilka parametrów, które faktycznie mają znaczenie przy pracy biurowej — i kilka, którymi nie musisz się przejmować.
Matryca — IPS zamiast VA. Do pracy biurowej najlepsza jest matryca IPS: szerokie kąty widzenia, dokładne kolory i czytelne białe tło przy dokumentach. Matryca VA ma głębszą czerń, ale węższe kąty i bywa gorsza przy czytaniu długich tekstów — choć sprawdza się dobrze w zakrzywionych ultrawide’ach, gdzie chodzi bardziej o immersję niż czytelność drobnego druku.
Rozdzielczość — QHD to dziś rozsądne minimum przy 27 calach. Full HD (1920×1080) na 27 calach wystarcza do podstawowych zadań, ale QHD (2560×1440) daje wyraźnie więcej przestrzeni na okna i ostrzejszy tekst. 4K ma sens głównie, jeśli dużo pracujesz z drobnym tekstem, arkuszami lub kodem.
USB-C z Power Delivery. Pozwala podłączyć nowoczesny laptop jednym kablem — obraz i ładowanie jednocześnie. Warto sprawdzić deklarowaną moc (W): 65 W wystarcza większości ultrabooków, cięższe laptopy robocze mogą wymagać 90 W.
Regulacja podstawy. Regulacja wysokości i pivot (obrót do pionu) kosztują nieco więcej, ale odczuwalnie poprawiają komfort przy wielogodzinnej pracy — szczególnie jeśli monitor stoi bezpośrednio przed Tobą przez 8 godzin dziennie.
Wskazówka: Częstotliwość odświeżania powyżej 100 Hz i bardzo krótki czas reakcji mają znaczenie głównie w grach. Przy pracy biurowej nie warto za nie dopłacać kosztem lepszej matrycy czy regulacji podstawy.
Najlepsze monitory do pracy biurowej — pełny ranking
1. AOC 27B3CA2: najlepszy budżetowy wybór
AOC 27B3CA2 to budżetowy monitor biurowy z matrycą IPS Full HD (1920×1080), która wciąż jest rzadkością w tej klasie cenowej — wiele tańszych modeli używa gorzej sprawdzającej się przy pracy matrycy VA lub TN. Model oferuje 100 Hz odświeżania, jasność 250 nitów i pokrycie 95% przestrzeni sRGB. Ma też USB-C z ładowaniem do 65 W oraz wbudowany hub USB — źródło: recenzja eTeknix.
Zalety:
- Matryca IPS w budżetowej cenie
- USB-C z ładowaniem do 65 W
- Wbudowany hub USB
- 100 Hz — płynniejszy interfejs niż standardowe 60 Hz
Wady:
- Tylko Full HD — przy 27″ tekst mniej ostry niż w QHD/4K
- Jasność (250 nit) niższa niż w droższych modelach
- Ograniczona regulacja podstawy w porównaniu z modelami biznesowymi
Dla kogo: pierwsze stanowisko domowe, dodatkowy monitor do laptopa, praca głównie z dokumentami i przeglądarką.
2. Dell P2725DE: najlepszy stosunek jakości do ceny (QHD + USB-C)
Dell P2725DE to monitor z serii biznesowej Dell Pro z matrycą IPS QHD (2560×1440), 100 Hz odświeżania, jasnością 350 nitów i pokryciem 99% sRGB. USB-C dostarcza do 90 W mocy — wystarczy dla większości laptopów roboczych, łącznie z cięższymi modelami — źródło: karta danych Dell Technologies.
Zalety:
- QHD + 99% sRGB — wyraźnie ostrzejszy tekst niż FHD
- USB-C PD 90 W — zasila też cięższe laptopy robocze
- Wysoka jasność (350 nit)
- Kontrast 1500:1
Wady:
- Wyższa cena niż budżetowe modele FHD
- 100 Hz to i tak przesada dla samej pracy biurowej (choć nie przeszkadza)
- Brak matrycy 4K dla osób pracujących z bardzo drobnym tekstem
Dla kogo: osoby spędzające 8+ godzin przy monitorze, praca z arkuszami, dokumentami i wieloma oknami jednocześnie.
3. Dell S2725QC: najlepsza czytelność tekstu (4K)
Dell S2725QC to wybór dla osób, które dużo czytają i piszą. Matryca 4K IPS na 27 calach daje gęstość pikseli 163 PPI — tekst jest zauważalnie ostrzejszy niż w QHD. Do tego 120 Hz odświeżania, 99% sRGB, jasność 350 nitów i USB-C z ładowaniem do 65 W — źródło: specyfikacja produktu, Dell.
Zalety:
- 4K (163 PPI) — najlepsza czytelność tekstu w tym zestawieniu
- 120 Hz — rzadkość w monitorach biurowych tej klasy
- USB-C PD 65 W
- Kontrast 1500:1, 99% sRGB
Wady:
- 4K przy 27″ może wymagać skalowania w systemie (zależnie od aplikacji)
- Niższa moc ładowania USB-C (65 W) niż w modelu P2725DE (90 W)
- Wyższa cena niż QHD w tej samej serii
Dla kogo: osoby pracujące z długimi dokumentami, arkuszami z drobnymi danymi lub kodem, gdzie ostrość tekstu ma realne znaczenie.
4. Samsung ViewFinity S60UD: najlepszy 32-calowy wybór
Jeśli potrzebujesz większego ekranu, Samsung ViewFinity S60UD łączy 32 cale z rozdzielczością QHD, matrycą IPS i 100 Hz odświeżania. Ma USB-C z ładowaniem do 90 W, wbudowany przełącznik KVM (obsługa dwóch komputerów jedną klawiaturą i myszą) oraz funkcję Daisy Chain do łączenia kilku monitorów jednym kablem — źródło: listing Samsung na Amazon.pl.
Zalety:
- 32″ — dużo przestrzeni roboczej
- USB-C PD 90 W
- Wbudowany przełącznik KVM
- Funkcja Daisy Chain (łączenie monitorów)
Wady:
- QHD na 32″ ma niższą gęstość pikseli niż na 27″ (tekst mniej ostry niż w mniejszym Dell S2725QC)
- Duży rozmiar zajmuje sporo miejsca na biurku
- Wymaga większej odległości od oczu niż 27″
Dla kogo: osoby potrzebujące dużo przestrzeni na wiele okien jednocześnie, praca z dwoma komputerami dzięki KVM.
5. Dell S3423DWC: najlepszy ultrawide zamiast dwóch monitorów
Dell S3423DWC to 34-calowy zakrzywiony monitor WQHD (3440×1440) w proporcjach 21:9 — de facto zamiennik dwóch monitorów bez ramki pośrodku. Matryca to VA (nie IPS, w odróżnieniu od pozostałych modeli w rankingu), za to z wysokim kontrastem 3000:1 i zakrzywieniem 1800R. USB-C ładuje laptopa do 65 W — źródło: specyfikacja produktu, Dell USA.
Zalety:
- 34″ ultrawide = realny zamiennik dwóch monitorów
- Wysoki kontrast VA (3000:1)
- USB-C PD 65 W
- 99% sRGB, 100 Hz
Wady:
- Matryca VA, nie IPS — węższe kąty widzenia niż reszta rankingu
- Wymaga szerokiego biurka
- Filmy i część aplikacji w proporcjach 16:9 wyświetlają się z pionowymi paskami
Dla kogo: programiści, osoby pracujące z wieloma aplikacjami jednocześnie, praca z arkuszami i panelami obok siebie zamiast przełączania okien.
Tabela porównawcza
| Model | Rozmiar | Rozdzielczość | Matryca | USB-C PD | Odświeżanie |
|---|---|---|---|---|---|
| AOC 27B3CA2 | 27″ | FHD | IPS | 65 W | 100 Hz |
| Dell P2725DE | 27″ | QHD | IPS | 90 W | 100 Hz |
| Dell S2725QC | 27″ | 4K | IPS | 65 W | 120 Hz |
| Samsung ViewFinity S60UD | 32″ | QHD | IPS | 90 W | 100 Hz |
| Dell S3423DWC | 34″ ultrawide | WQHD | VA | 65 W | 100 Hz |
Który monitor wybrać?
Nie masz czasu na porównywanie wszystkich modeli? Szybki przewodnik decyzyjny:
- Ograniczony budżet, podstawowe zadania biurowe → AOC 27B3CA2
- Najlepszy balans ceny i jakości do codziennej pracy → Dell P2725DE
- Dużo czytasz i piszesz, zależy Ci na ostrości tekstu → Dell S2725QC
- Potrzebujesz dużo przestrzeni na oknach, masz dwa komputery → Samsung ViewFinity S60UD
- Chcesz zastąpić dwa monitory jednym, pracujesz z wieloma panelami → Dell S3423DWC
Werdykt: Dla większości osób szukających najlepszego monitora do pracy biurowej najlepszym punktem startowym jest Dell P2725DE — QHD, IPS i USB-C 90 W w rozsądnej cenie pokrywają większość potrzeb biurowych. AOC 27B3CA2 ma sens, gdy budżet jest priorytetem, a Dell S2725QC lub Samsung ViewFinity S60UD — gdy konkretna cecha (ostrość tekstu albo przestrzeń robocza) jest ważniejsza niż uniwersalność.
Najczęściej zadawane pytania
Jaki monitor do pracy zdalnej w 2026 roku?
Do pracy zdalnej najlepiej sprawdzi się monitor 27″ QHD lub 4K z matrycą IPS i USB-C z Power Delivery — pozwala połączyć laptopa jednym kablem (obraz i ładowanie). Dell P2725DE (QHD, USB-C 90 W) to solidny punkt startowy dla większości osób.
27 czy 32 cale — który rozmiar monitora do biura?
To zależy od odległości od ekranu i ilości okien, które chcesz mieć otwarte jednocześnie. Przy typowej odległości biurowej 27″ z QHD jest wygodne i nie wymaga dużego ruchu głowy. 32″ daje więcej przestrzeni roboczej, ale zajmuje więcej miejsca na biurku — sprawdza się dobrze przy pracy z wieloma oknami naraz.
Czy warto kupić monitor 4K do pracy biurowej?
Tak, jeśli dużo pracujesz z tekstem lub danymi. 4K na 27 calach (jak Dell S2725QC) daje gęstość pikseli 163 PPI — tekst jest wyraźnie ostrzejszy niż w QHD. W niektórych aplikacjach może być potrzebne skalowanie interfejsu w systemie operacyjnym.
IPS czy VA — która matryca lepsza do pracy?
Do pracy biurowej zdecydowanie IPS — szerokie kąty widzenia i dokładne kolory ułatwiają czytanie dokumentów z różnych pozycji. Matryca VA (jak w ultrawide Dell S3423DWC) ma wyższy kontrast, ale węższe kąty widzenia — sprawdza się dobrze w zakrzywionych ekranach, gdzie i tak siedzisz naprzeciwko środka monitora.
Czy USB-C w monitorze jest ważne przy pracy z laptopem?
Jeśli masz nowoczesny laptop z USB-C — tak. Pozwala podłączyć się jednym kablem: monitor wyświetla obraz i jednocześnie ładuje laptopa, bez osobnego zasilacza. Warto sprawdzić deklarowaną moc ładowania (W) — 65 W wystarcza większości ultrabooków, cięższe laptopy robocze mogą wymagać 90 W, jak w Dell P2725DE czy Samsung ViewFinity S60UD.
Jeśli kompletujesz całe stanowisko do pracy zdalnej, sprawdź też nasz poradnik o organizacji stanowiska pracy w domu.



