najlepszy router Wi-Fi

Najlepszy router Wi-Fi do domu — ranking 2026

Router od operatora zwykle wystarcza do przeglądania internetu, ale przy kilkunastu urządzeniach, grubych ścianach albo szybkim światłowodzie szybko pokazuje swoje granice. Najlepszy router Wi-Fi dla większości domów to TP-Link Archer BE400: Wi-Fi 7, sześć anten i port 2,5 Gb/s w rozsądnej klasie cenowej. Kto chce pełnego Wi-Fi 7 z pasmem 6 GHz i portem 10 Gb/s, powinien wybrać ASUS RT-BE92U. Przy małym budżecie wystarczy Wi-Fi 6 w TP-Link Archer AX55, a do dużego domu lepszy będzie zestaw mesh TP-Link Deco X50. Ranking na październik 2026.

Ten artykuł zawiera linki afiliacyjne. Jeśli kupisz przez nie produkt, TechFlux może otrzymać prowizję, a Ty nie zapłacisz nic więcej. Jako Partner Amazon zarabiam na kwalifikujących się zakupach. Linki do Ceneo.pl pochodzą z Programu Partnerskiego Ceneo.

Zestawienie opiera się na specyfikacjach producentów i recenzjach opublikowanych w sieci (RTINGS, Expert Reviews, TechRadar i inne), a nie na własnych testach. Linki do źródeł znajdziesz przy każdym modelu i na końcu artykułu. Ceny zmieniają się co tydzień, dlatego ich nie podajemy — aktualne oferty pokazują przyciski przy każdym modelu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze

Zanim kupisz nowy router, sprawdź, czy problemem w ogóle jest sprzęt. Często pomaga zmiana miejsca routera albo kanału, co opisujemy w poradniku jak poprawić zasięg Wi-Fi w domu. Jeśli to nie wystarcza, przy wyborze liczą się cztery rzeczy:

  • Standard Wi-Fi. Wi-Fi 6 (oznaczenie AX) w zupełności wystarcza do łącza do 1 Gb/s i większości telefonów oraz laptopów. Wi-Fi 7 (oznaczenie BE) daje zapas na lata, ale jego zalety zobaczysz tylko na urządzeniach, które go obsługują. Na komputerze z Windows potrzebna jest do tego karta sieciowa z Wi-Fi 7 i Windows 11 w wersji 24H2 lub nowszej, bo dopiero w 24H2 Microsoft dodał obsługę Wi-Fi 7 (Microsoft).
  • Liczba pasm. Routery dwupasmowe nadają na 2,4 i 5 GHz. Trójpasmowe dokładają pasmo 6 GHz, które jest mało zatłoczone, ale słabiej przechodzi przez ściany. W Unii Europejskiej Wi-Fi może korzystać z dolnej części tego pasma, 480 MHz w zakresie 5945–6425 MHz (Rohde & Schwarz).
  • Porty przewodowe. Port WAN 2,5 Gb/s ma sens, jeśli masz lub planujesz światłowód szybszy niż 1 Gb/s. Porty LAN 2,5 Gb/s przydadzą się do szybkiego komputera, konsoli czy dysku sieciowego. Przy łączu do 1 Gb/s zwykłe porty gigabitowe wystarczą.
  • Wielkość mieszkania. Pojedynczy router dobrze obsłuży mieszkanie lub parterowy dom. W domu piętrowym z grubymi ścianami lepiej sprawdzi się system mesh, czyli kilka współpracujących stacji. Większość modeli z rankingu można później rozbudować o kolejne urządzenie (EasyMesh u TP-Link, AiMesh u ASUS-a).

Router od operatora (np. Funbox) zwykle zostaje w domu jako modem. Nowy router podłączasz do niego kablem, a w ustawieniach skrzynki operatora wyłączasz jej Wi-Fi albo przełączasz ją w tryb mostu, jeśli operator na to pozwala.

Ranking układamy według tych kryteriów i możliwości w danej klasie sprzętu, nie według prowizji. Przy każdym modelu podajemy też wady.

Ranking: najlepszy router Wi-Fi do domu (TOP 6)

1. TP-Link Archer BE400: najlepszy ogólnie

Dwupasmowy router Wi-Fi 7 klasy BE6500: do 5764 Mb/s w paśmie 5 GHz i 688 Mb/s w paśmie 2,4 GHz. Ma sześć zewnętrznych anten, port WAN 2,5 Gb/s, jeden port LAN 2,5 Gb/s, trzy porty LAN 1 Gb/s i port USB 3.0. Obsługuje EasyMesh oraz serwer i klienta VPN, w tym WireGuard (TP-Link).

RTINGS ocenia go dobrze do mieszkań i niewielkich domów: szybki na krótkim i średnim dystansie, z dobrym zasięgiem (RTINGS). Expert Reviews zwraca uwagę na szybkie pasmo 5 GHz (Expert Reviews). Dla większości domów to rozsądny środek: nowy standard bez dopłaty za trzecie pasmo.

  • Zalety: Wi-Fi 7 w średniej półce, sześć anten, port WAN 2,5 Gb/s, VPN z WireGuard.
  • Wady: brak pasma 6 GHz, tylko jeden port LAN 2,5 Gb/s, część funkcji bezpieczeństwa HomeShield wymaga płatnego abonamentu.

Sprawdź cenę na Amazon Porównaj ceny na Ceneo

2. ASUS RT-BE92U: najwydajniejszy, do szybkiego światłowodu

Trójpasmowy router Wi-Fi 7 klasy BE9700 z pasmem 6 GHz. Ma rzadko spotykany w tej klasie zestaw portów: jeden port 10 Gb/s (WAN lub LAN), jeden 2,5 Gb/s (WAN lub LAN) i trzy porty LAN 2,5 Gb/s. Do tego czterordzeniowy procesor 2,0 GHz, 1 GB pamięci RAM i port USB 3.2 (ASUS). Port USB można wykorzystać do podłączenia modemu 4G/5G jako zapasowego łącza (sklep ASUS).

To wybór dla osób z szybkim światłowodem, wieloma urządzeniami na kablu i sprzętem obsługującym Wi-Fi 7. TechRadar ocenia go jako szybki router w konkurencyjnej cenie (TechRadar). Jest na drugim miejscu tylko dlatego, że przy łączu do 1 Gb/s większość jego przewagi nad BE400 pozostanie niewykorzystana.

  • Zalety: pełne Wi-Fi 7 z pasmem 6 GHz, port 10 Gb/s i cztery porty 2,5 Gb/s, zapasowe łącze przez USB, rozbudowa przez AiMesh.
  • Wady: duża obudowa, wolniejsze pasmo 5 GHz na dalekim dystansie (RTINGS), według TechRadar mało czytelna aplikacja i słaba dokumentacja, wyższa cena niż BE400.

Sprawdź cenę na Amazon Porównaj ceny na Ceneo

3. TP-Link Archer BE550: trzy pasma i same porty 2,5 Gb/s

Trójpasmowy router Wi-Fi 7 klasy BE9300: 5760 Mb/s w paśmie 6 GHz, 2880 Mb/s w 5 GHz i 574 Mb/s w 2,4 GHz. Wszystkie pięć portów pracuje z prędkością 2,5 Gb/s (jeden WAN i cztery LAN), jest też port USB 3.0, sześć anten wewnętrznych, EasyMesh i VPN z WireGuard (TP-Link).

RTINGS ocenia go jako bardzo dobry router do mieszkań i domów parterowych, z doskonałym zasięgiem (RTINGS). Expert Reviews ocenia go jako szybszy od podobnie wycenionych konkurentów (Expert Reviews). Jest niżej niż RT-BE92U, bo nie ma portu 10 Gb/s, a niżej niż BE400, bo za dopłatę dostajesz głównie pasmo 6 GHz i więcej portów 2,5 Gb/s, a nie większy zasięg.

  • Zalety: pasmo 6 GHz, pięć portów 2,5 Gb/s, wbudowane anteny i spokojniejszy wygląd.
  • Wady: duża obudowa, prędkość wyraźnie spada z odległością, pełne funkcje bezpieczeństwa i kontroli rodzicielskiej są płatne, konfiguracja wymaga konta online, a urządzenia trzeba ręcznie podłączyć do sieci 6 GHz (CHOICE).

Sprawdź cenę na Amazon Porównaj ceny na Ceneo

4. TP-Link Archer AX55: najlepszy tani router

Dwupasmowy router Wi-Fi 6 klasy AX3000: 2402 Mb/s w paśmie 5 GHz i 574 Mb/s w paśmie 2,4 GHz. Ma cztery anteny zewnętrzne, port WAN 1 Gb/s, cztery porty LAN 1 Gb/s i port USB 3.0 do udostępniania dysku w sieci (TP-Link).

RTINGS pisze o bardzo dobrych prędkościach maksymalnych i zasięgu jak na router z niższej średniej półki (RTINGS), a Tom’s Guide nazywa go okazją wśród routerów Wi-Fi 6 (Tom’s Guide). Jeśli masz łącze do 1 Gb/s i chcesz po prostu lepszego Wi-Fi niż w skrzynce operatora, to najtańsza sensowna opcja w zestawieniu.

  • Zalety: niska cena, dobry zasięg jak na swoją klasę, USB 3.0, cztery porty LAN.
  • Wady: tylko porty 1 Gb/s, słabsze wyniki na średnim dystansie według Tom’s Guide, wolne wysyłanie w paśmie 2,4 GHz (Digital Citizen), płatne rozszerzenie HomeShield Pro.

Sprawdź cenę na Amazon Porównaj ceny na Ceneo

5. ASUS RT-BE58U: najtańsze Wi-Fi 7 z rozbudowanym oprogramowaniem

Dwupasmowy router Wi-Fi 7 klasy BE3600: 2882 Mb/s w paśmie 5 GHz i 688 Mb/s w 2,4 GHz. Ma cztery anteny zewnętrzne, port 2,5 Gb/s (WAN lub LAN), port 1 Gb/s (WAN lub LAN), trzy porty LAN 1 Gb/s, port USB 3.2, czterordzeniowy procesor 2,0 GHz i 1 GB RAM (ASUS).

Digital Citizen chwali rozbudowane oprogramowanie, narzędzia bezpieczeństwa i kontrolę rodzicielską bez abonamentu (Digital Citizen). Dong Knows poleca go do mniejszych domów i łączy o umiarkowanej prędkości (Dong Knows). Mimo nowszego standardu stawiamy go za Archerem AX55, bo recenzje chwalą zasięg AX55, a przy RT-BE58U wskazują słabe wyniki w paśmie 2,4 GHz, które najlepiej przechodzi przez ściany.

  • Zalety: Wi-Fi 7 w niskiej cenie, rozbudowane ustawienia, bezpłatne zabezpieczenia, rozbudowa przez AiMesh.
  • Wady: brak pasma 6 GHz, tylko jeden port 2,5 Gb/s, problemy z dyskami podłączanymi przez USB według Digital Citizen, słabe wyniki w paśmie 2,4 GHz według Dong Knows.

Sprawdź cenę na Amazon Porównaj ceny na Ceneo

6. TP-Link Deco X50 (3 szt.): najlepszy do dużego domu

To nie pojedynczy router, tylko zestaw trzech stacji mesh Wi-Fi 6 (AX3000: 2402 Mb/s w 5 GHz i 574 Mb/s w 2,4 GHz), które tworzą jedną sieć o jednej nazwie. Producent podaje zasięg do 600 m² dla trzech sztuk i obsługę ponad 150 urządzeń. Każda stacja ma trzy porty 1 Gb/s, które same rozpoznają, czy pracują jako WAN, czy LAN (TP-Link).

To rozwiązanie na dom piętrowy albo mieszkanie z grubymi ścianami, gdzie żaden pojedynczy router nie dociera do wszystkich pokoi. Blacktubi ocenia, że wydajność wystarcza do łącza 300–500 Mb/s (Blacktubi).

  • Zalety: zasięg w całym domu, prosta konfiguracja w aplikacji, trzy porty w każdej stacji, możliwość dokupienia kolejnych stacji.
  • Wady: tylko dwa pasma, więc pasmo 5 GHz obsługuje jednocześnie urządzenia i łączność między stacjami, VPN bez WireGuard (w przeciwieństwie do BE400 i BE550), a według Expert Reviews cena nie jest szczególnie konkurencyjna (Expert Reviews).

Sprawdź cenę na Amazon Porównaj ceny na Ceneo

Tabela porównawcza

Model Standard Pasma Klasa prędkości Port WAN Porty LAN USB Rozbudowa mesh
TP-Link Archer BE400 Wi-Fi 7 2,4 / 5 GHz BE6500 2,5 Gb/s 1 × 2,5 Gb/s + 3 × 1 Gb/s USB 3.0 EasyMesh
ASUS RT-BE92U Wi-Fi 7 2,4 / 5 / 6 GHz BE9700 10 Gb/s lub 2,5 Gb/s 4 (do 2,5 Gb/s) USB 3.2 AiMesh
TP-Link Archer BE550 Wi-Fi 7 2,4 / 5 / 6 GHz BE9300 2,5 Gb/s 4 × 2,5 Gb/s USB 3.0 EasyMesh
TP-Link Archer AX55 Wi-Fi 6 2,4 / 5 GHz AX3000 1 Gb/s 4 × 1 Gb/s USB 3.0 EasyMesh
ASUS RT-BE58U Wi-Fi 7 2,4 / 5 GHz BE3600 2,5 Gb/s lub 1 Gb/s 3 × 1 Gb/s + port zapasowy USB 3.2 AiMesh
TP-Link Deco X50 (3 szt.) Wi-Fi 6 2,4 / 5 GHz AX3000 1 Gb/s (dowolny port) 3 × 1 Gb/s na stację (w głównej jeden służy jako WAN) brak Deco (w zestawie)

W RT-BE92U jeden z dwóch szybkich portów pracuje jako WAN, a drugi jako LAN, stąd cztery porty LAN łącznie. W RT-BE58U port 1 Gb/s może działać jako WAN lub LAN.

Który router Wi-Fi wybrać?

  • Mieszkanie, łącze do 1 Gb/s, ograniczony budżet: TP-Link Archer AX55. Wi-Fi 6 wystarczy, a różnicę względem skrzynki operatora zobaczysz od razu.
  • Większość domów, chcesz zapasu na lata: TP-Link Archer BE400. Wi-Fi 7, mocne anteny i port 2,5 Gb/s pod szybszy światłowód.
  • Szybki światłowód, NAS, dużo sprzętu na kablu: ASUS RT-BE92U. Port 10 Gb/s, cztery porty 2,5 Gb/s i pasmo 6 GHz.
  • Kilka komputerów lub NAS na kablu 2,5 Gb/s i sprzęt z pasmem 6 GHz: TP-Link Archer BE550.
  • Lubisz grzebać w ustawieniach, a budżet jest mały: ASUS RT-BE58U.
  • Dom piętrowy lub grube ściany: TP-Link Deco X50 w zestawie trzech stacji zamiast jednego mocniejszego routera.

Werdykt: Najlepszy router Wi-Fi dla przeciętnego domu w 2026 roku to TP-Link Archer BE400. Jeśli Twoje łącze ma ponad 1 Gb/s albo masz dużo sprzętu z Wi-Fi 7, dopłać do ASUS RT-BE92U. Jeśli problemem jest zasięg na piętrze, nie kupuj droższego routera, tylko system mesh.

Najczęściej zadawane pytania

Czy warto kupić router Wi-Fi 7 w 2026 roku?

Tak, jeśli kupujesz router na kilka lat albo masz nowy telefon lub laptop z Wi-Fi 7. Przy łączu do 1 Gb/s i starszych urządzeniach dobry router Wi-Fi 6, jak Archer AX55, da podobny efekt w codziennym użyciu.

Czy potrzebuję pasma 6 GHz?

Nie jest konieczne. Pasmo 6 GHz jest mało zatłoczone i szybkie w tym samym lub sąsiednim pokoju, ale słabiej przechodzi przez ściany. Recenzenci Expert Reviews zwracają uwagę, że nie wszystkie urządzenia je obsługują, a jego działanie bywa nierówne (Expert Reviews).

Czy mogę podłączyć własny router do światłowodu od operatora?

Zwykle tak. Skrzynka operatora zostaje jako modem, a nowy router podłączasz kablem do jej portu LAN i do portu WAN routera. Żeby uniknąć dwóch sieci Wi-Fi, wyłącz Wi-Fi w skrzynce operatora albo przełącz ją w tryb mostu, jeśli operator to umożliwia.

Router czy system mesh?

W mieszkaniu do kilkudziesięciu metrów kwadratowych pojedynczy router zwykle wystarcza. W domu piętrowym lub z żelbetowymi ścianami lepszy będzie mesh, bo kilka stacji rozłożonych po domu daje równiejszy sygnał niż jeden mocny router w rogu.

Źródła